Český Svaz Včelařů

21.03.2020 - obec Březina - přečteno 3795x

V roce 2020 byl zvolen nový výbor ZO ČSV z.s. Tišnov

Jeho členové jsou:

Jednatel: Ing. Martin Laifr e-mail: laifr@ecomarkt.cz

Předseda: MUDr. Jan Maláska jmalaska@seznam.cz

Pokladník: Věra Vavrincová tavata@seznam.cz

Zdravotníci: Mgr. Jarmila Zatloukalová sekvoi@centrum.cz

Jaroslav Špaček Jaroslav.spacek@lesycr.cz


Situaci a dění v přírodě a potažmo na včelstvech známe, chov tohoto úžasného hmyzu nám přinášel radost a užitek. Je to minulost? Péče a chov včel je stále složitější. Důvodem jsou přetrvávající choroby a virózy přenášené roztoči, klimatické změny, kalamity v lesích, monokultury plodin pěstovaných na velkých polních celcích, chemické ošetřování plodin apod. Řadu faktorů před těmito vlivy nemůže včelař ochránit. Ale může alespoň jeden z těchto ataků podchytit. A to je napadení roztočem varroa destruktor ve včelstvech. Je na každém včelaři, aby sledoval spad měli a prováděl příslušné ošetření pro dané roční období. Pokud včelař na své včelnici zjistí větší počet spadu roztočů, emailem oznámí tuto skutečnost zdravotníkovi. Zdravotník přes důvěrníky jednotlivých obcí zajistí jednotné plošné ošetření včelstev.

Seznam schválených přípravků pro jarní ošetření včelstev:

  • Apivar – lze použít před snůškou

  • Formidol – teploty nad 20 st. C

  • M-1AER – použití v kombinaci s varidolem

  • Oxuvar – kyselina šťavelová použití na bezplodném včelstvu a teploty 8 st.+

  • Oxybee - kyselina šťavelová použití na bezplodném včelstvu a teploty 3 st+

  • Thymovar – teploty 15 st.

  • Varromed na bezplodné období


V období 2019/2020 vyzimovalo na území Březiny 36 včelstev. Po vyšetření Státním veterinárním ústavem spadu měli na výskyt roztočů na každé včelstvo, byly všechny vzorky vyhovující.

Registrovaní včelaři: Aleš Malásek

Luboš Brejcha

Pavel Sedlák

Ivo Vaněk

Lenka Polnická

Stanislav Štěpánek

Neregistrovaný včelař: Josef Paulík

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Český svaz včelařů " je občanské sdružení s působností v celé ČR. V současné době má kolem 50 000 členů, organizovaných v 1 100 základních organizacích a obhospodařujících kolem 500 000 včelstev.


Začátek organizovaného včelařství na tišnovsku se datuje rokem 1901, kdy bylo do spolku zapsáno 20 členů z širokého okolí. Postupně počet členů narůstal, i když se obvod spolku zmenšoval tím, jak se tvořily další spolky. Největší počet členů byl v roce 1955, kdy v 13 obcích měla organizace 172 členy. V současné době jsou v obvodu základní organizace Českého svazu včelařů: Tišnov, Předklášteří, Štěpánovice, Lomnička, Šerkovice, Jamné, Hajánky a Hájek, Železné, Hradčany, Březina, Heroltice, Vohančice, Pejškov, Žernůvka a Nelepeč. V roce 2010 měla organizace 69 členů, kteří obhospodařovali 701 včelstev, 3 neorganizovaní včelaři měli 18 včelstev.


Užitečnost včel je především celospolečenská, protože zajišťuje opylení mnoha zemědělských plodin a rostlin. V povědomí lidí jsou ale více produkty včel, a to: med, vosk, propolis, pyl a jed. Tyto produkty s léčebnými účinky, především med, můžete získat u našich včelařů zejména v období medování, tj. v měsících květen až červenec, u včelařů s větším počtem včelstev i celoročně, hlavně ve formě pastového medu.


Kontakt na ZO ČSV: Ing. Vladimír Kapoun, jednatel ZO, Nerudova 770, 666 01 Tišnov, tel. 539 003 304

www.vcelarstvi.cz


Obec Březina nadále spadá pod ZO ČSV Tišnov. V současné době se touto činností v obci zabývají pouze 2 včelaři o celkovém počtu sedm včelstev a to Sedlák Pavel č.p. 38 (Králíkovi) čtyři včelstva a Štěpánek Stanislav č.p. 46 tři včelstva. V chatové oblasti 3 chovatelé se sedmi včelstvy. Důvodem tak nízkého počtu je především úhyn včel v letech 2007 - 2008, způsobený přemnožením roztoče tzv. „varoázy“ . V některých lokalitách se vyskytl i tzv. „mor včel“. Obnova včelstev vzhledem k velmi přísným veterinárním opatřením je velice pomalá. Ze strany obyvatel obce rovněž poklesl i zájem o tuto činnost.Přehled včelstev v letech 2007 - 2008


Jméno

 Zazimované 9/2007

Vyzimované 4/2008

KRÁLÍKOVÁ Marie

12

4

ŠTĚPÁNEK Stanislav

7

0

Ing. VANĚK Ivo

4

1

Celkem

                              23

5


Dnes je 27. zaří 2021

Svátek má Jonáš

© 2011 obec Březina | www stránky a optimalizace AUTOGRAPH, Admin NG