Český Svaz Včelařů
V roce 2020 byl zvolen nový výbor ZO ČSV z.s. Tišnov
Jednatel: Ing. Martin Laifr, e-mail: laifr@ecomarkt.cz
Předseda: MUDr. Jan Maláska, e-mail: jmalaska@seznam.cz
Pokladník: Věra Vavrincová, e-mail: tavata@seznam.cz
Zdravotníci:
Mgr. Jarmila Zatloukalová, e-mail: sekvoi@centrum.cz
Jaroslav Špaček, e-mail: Jaroslav.spacek@lesycr.cz
Situaci a dění v přírodě a potažmo na včelstvech známe, chov tohoto úžasného hmyzu nám přinášel radost a užitek. Je to minulost? Péče a chov včel je stále složitější. Důvodem jsou přetrvávající choroby a virózy přenášené roztoči, klimatické změny, kalamity v lesích, monokultury plodin pěstovaných na velkých polních celcích, chemické ošetřování plodin apod. Řadu faktorů před těmito vlivy nemůže včelař ochránit. Ale může alespoň jeden z těchto ataků podchytit. A to je napadení roztočem varroa destruktor ve včelstvech. Je na každém včelaři, aby sledoval spad měli a prováděl příslušné ošetření pro dané roční období. Pokud včelař na své včelnici zjistí větší počet spadu roztočů, emailem oznámí tuto skutečnost zdravotníkovi. Zdravotník přes důvěrníky jednotlivých obcí zajistí jednotné plošné ošetření včelstev.
Apivar – lze použít před snůškou
Formidol – teploty nad 20 st. C
M-1AER – použití v kombinaci s varidolem
Oxuvar – kyselina šťavelová použití na bezplodném včelstvu a teploty 8 st.+
Oxybee - kyselina šťavelová použití na bezplodném včelstvu a teploty 3 st+
Thymovar – teploty 15 st.
Varromed na bezplodné období
V období 2019/2020 vyzimovalo na území Březiny 36 včelstev. Po vyšetření Státním veterinárním ústavem spadu měli na výskyt roztočů na každé včelstvo, byly všechny vzorky vyhovující.
„Český svaz včelařů " je občanské sdružení s působností v celé ČR. V současné době má kolem 50 000 členů, organizovaných v 1 100 základních organizacích a obhospodařujících kolem 500 000 včelstev.
Začátek organizovaného včelařství na tišnovsku se datuje rokem 1901, kdy bylo do spolku zapsáno 20 členů z širokého okolí. Postupně počet členů narůstal, i když se obvod spolku zmenšoval tím, jak se tvořily další spolky. Největší počet členů byl v roce 1955, kdy v 13 obcích měla organizace 172 členy. V současné době jsou v obvodu základní organizace Českého svazu včelařů: Tišnov, Předklášteří, Štěpánovice, Lomnička, Šerkovice, Jamné, Hajánky a Hájek, Železné, Hradčany, Březina, Heroltice, Vohančice, Pejškov, Žernůvka a Nelepeč.
V roce 2010 měla organizace 69 členů, kteří obhospodařovali 701 včelstev, 3 neorganizovaní včelaři měli 18 včelstev.
Užitečnost včel je především celospolečenská, protože zajišťuje opylení mnoha zemědělských plodin a rostlin. V povědomí lidí jsou ale více produkty včel, a to: med, vosk, propolis, pyl a jed. Tyto produkty s léčebnými účinky, především med, můžete získat u našich včelařů zejména v období medování, tj. v měsících květen až červenec, u včelařů s větším počtem včelstev i celoročně, hlavně ve formě pastového medu.
Ing. Vladimír Kapoun, jednatel ZO,
Nerudova 770, 666 01 Tišnov,
tel. 539 003 304
Obec Březina nadále spadá pod ZO ČSV Tišnov. V současné době se touto činností v obci zabývají pouze 2 včelaři o celkovém počtu sedm včelstev a to Sedlák Pavel č.p. 38 (Králíkovi) čtyři včelstva a Štěpánek Stanislav č.p. 46 tři včelstva. V chatové oblasti 3 chovatelé se sedmi včelstvy. Důvodem tak nízkého počtu je především úhyn včel v letech 2007 - 2008, způsobený přemnožením roztoče tzv. „varoázy“ . V některých lokalitách se vyskytl i tzv. „mor včel“. Obnova včelstev vzhledem k velmi přísným veterinárním opatřením je velice pomalá. Ze strany obyvatel obce rovněž poklesl i zájem o tuto činnost.
Jméno | Zazimované 9/2007 | Vyzimované 4/2008 |
KRÁLÍKOVÁ Marie | 12 | 4 |
ŠTĚPÁNEK Stanislav | 7 | 0 |
Ing. VANĚK Ivo | 4 | 1 |
Celkem | 23 | 5 |
Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.
Na svatého Placida slunce ohně nevydá.